Niektorí ľudia trpia častým pálením záhy a voľnopredajné lieky, ako sú algináty alebo antacidá, im neposkytujú dlhodobú úľavu. Patria k nim aj ľudia trpiaci ochorením pažerákového refluxu, alebo gastroezofageálneho refluxu. Môžete sa tiež stretnúť s anglickou skratkou GERD (gastro-esophageal reflux disease), ktorá znamená to isté. V takom prípade pre vás môžu byť vhodné inhibítory protónovej pumpy (proton-pump inhibitors, skrátene PPI).
PPI pôsobia na zdroj žalúdočnej kyseliny, ktorá spôsobuje pálenie záhy, a poskytujú úľavu od pretrvávajúceho pažerákového refluxu.
PPI dokážu poskytnúť dlhodobú úľavu
Pálenie záhy je spôsobené kyselinou chlorovodíkovou, ktorú produkuje náš žalúdok. Inhibítory protónovej pumpy, označované ako PPI, účinkujú tak, že znižujú množstvo kyseliny v žalúdku, a tým pomáhajú zmierniť tieto príznaky. PPI väčšinou začínajú účinkovať do 3 dní a je možné ich bezpečne užívať až 14 dní. O ich vhodnosti práve pre vás sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Ako inhibítory protónovej pumpy fungujú?
Protónové pumpy sú proteíny nachádzajúce sa v bunkových membránach buniek sliznice žalúdka. Ich úlohou je pumpovať vodíkové ióny (H+, alebo protóny) zo žalúdočnej sliznice do žalúdka, kde sa potom tvorí žalúdočná kyselina potrebná pre trávenie a tiež ničenie nežiaducich mikroorganizmov.
PPI (nazývané aj blokátory H+/K+ ATPázy) sa viažu na protónové pumpy a zabraňujú transportu vodíkových iónov do žalúdka. Dochádza tak k produkcii menšieho množstva žalúdočnej kyseliny, znižuje sa kyslosť žalúdka, a tým aj pravdepodobnosť výskytu pálenia záhy. Príkladom PPI sú napríklad liečivé látky omeprazol, pantoprazol či esomeprazol.
Je možné súčasne s PPI užívať antacidá?
PPI poskytujú dlhotrvajúcu úľavu od príznakov pálenia záhy a môžu sa užívať raz denne po dobu až dvoch týždňov. Počas týchto dvoch týždňov však môžu nastať okamihy, kedy budete potrebovať pomoc pri zvládaní ďalších vašich príznakov.
Ako sme si vysvetlili vyššie, PPI účinkujú prostredníctvom inhibície protónovej pumpy v žalúdku, a bránia tak tvorbe novej žalúdočnej kyseliny. Pre dosiahnutie maximálneho účinku sa musí najskôr odstrániť počiatočný prebytok žalúdočnej kyseliny, čo môže trvať až tri dni. Počas dvoch týždňov liečby PPI môžete tiež občas zaznamenať návrat príznakov. Je to preto, že k refluxu žalúdočnej kyseliny môže dochádzať aj počas liečby, napríklad keď sa najete alebo sa uložíte na spánok.
Aby ste počas tohto obdobia udržali svoje príznaky pod kontrolou, skúste Gaviscon Duo Efekt*. Pre dosiahnutie väčšej úľavy je možné prípravok užívať spoločne s inhibítormi protónovej pumpy. Gaviscon Duo Efekt účinkuje tak, že vytvára čisto fyzickú bariéru na povrchu obsahu žalúdka, ktorá bráni návratu obsahu žalúdka do pažeráka, a nijak sa nevstrebáva do krvného obehu. Je možné ho teda užívať pre zvládnutie príznakov pálenia záhy počas užívania PPI, kedy sa objaví pálenie záhy pri znížení dávky PPI alebo keď liečbu PPI ukončíte.
* Žiadne z týchto informácií nie sú myslené ako diagnóza alebo lekársky predpis. Gaviscon Duo Efekt je liek na vnútorné použitie proti páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam. Starostlivo si prečítajte príbalový leták. Vhodné pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade závažných alebo pretrvávajúcich príznakov sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Článok publikovaný 1. januára 2021